mila_tora2.jpg

Προκήρυξη του 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Σκιτσοφρένεια @ PIERCE 2016

Μαθητικός διαγωνισμός ΣΚΙΤΣΟΦΡΕΝΕΙΑ PIERCE_2016

ΘΕΜΑ: «Έγκριση του 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού ΄Σκιτσοφρένεια2016΄»

Σχετ. έγγραφo: τo με αρ. πρ. 7878/Δ2/19-01-2016 εισερχόμενο του οικείου Υπουργείου.

Σας ενημερώνουμε ότι το Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος PIERCE διοργανώνει το 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό σκίτσου-γελοιογραφίας-κόμικς με τίτλο «ΣΚΙΤΣΟΦΡΕΝΕΙΑ@PIERCE2016», υπό την αιγίδα της Διεύθυνσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας, ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες των Γυμνασίων και Λυκείων της χώρας.
Το θέμα του διαγωνισμού είναι «Νερό, Πηγή Ζωής ? Αιτία Πολέμου» και κάθε διαγωνιζόμενος μπορεί να συμμετέχει σε αυτόν με ένα μόνο, αδημοσίευτο έργο. Οι συμμετοχές μπορεί να είναι ατομικές ή ομαδικές και οι συμμετέχοντες δηλώνουν ότι τα έργα τους είναι πρωτότυπα και δεν περιλαμβάνουν υλικό το οποίο υπόκειται σε έλεγχο πνευματικών δικαιωμάτων.
Καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή έργων ορίζεται η 15η Μαρτίου 2016.
Οι μαθητές πρέπει να υποβάλουν τα έργα τους στον/στην Διευθυντή/τρια του σχολείου τους, οι οποίοι μπορούν να αποστέλλουν τα πρωτότυπα έργα, ταχυδρομικά, με συστημένη αποστολή ή ταχυμεταφορά (courier) στη διεύθυνση:
Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος PIERCE
Γραβιάς 6, Αγία Παρασκευή Τ.Κ. 153 42
με την ένδειξη: ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ «Σκιτσοφρένεια»
Περισσότερες πληροφορίες για το διαγωνισμό έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα www.pierce.gr/news/skitsofrenia και για περαιτέρω διευκρινίσεις μπορείτε να επικοινωνείτε ηλεκτρονικά με τον υπεύθυνο του διαγωνισμού, κ. Κοσμά Ιωάννη, στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ή στο τηλέφωνο 210-6009800.
Επισημαίνεται ότι η συμμετοχή των μαθητών στον ανωτέρω διαγωνισμό είναι δωρεάν και προαιρετική και ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί, σε συνεργασία και με ευθύνη των Διευθυντών και των Συλλόγων Διδασκόντων των οικείων σχολικών μονάδων, ώστε να μην διαταραχθεί σε καμία περίπτωση η ομαλή λειτουργία των σχολείων.
Σας επισυνάπτουμε την προκήρυξη του εν λόγω διαγωνισμού και παρακαλούμε να ενημερώσετε σχετικά τις σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς σας.
Συνημμένα:2φ.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ