sxoleiomeframe.jpg

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Δράμας

Μαθητές του σχολείου μας συνοδευόμενοι από υπεύθυνους καθηγητές, την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2016, επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης μας όπου ξεναγήθηκαν στους εκθεσιακούς χώρους του. Μελέτησαν και κατέγραψαν ευρήματα των προιστορικών χρόνων σε μια προσπάθεια να κατανοήσουν τις συνθήκες διαβίωσης των ανθρώπων της εποχής του "Λίθου" της περιοχής μας.

Στον στεγασμένο αίθριο χώρο του Μουσείου τους δόθηκε η ευκαιρία να δούν την Περιοδική Έκθεση "50 χρόνια Αστερίξ".

Φεύγοντας από το Μουσείο ακολούθησαν μία πορεία δίπλα στα νερά του πάρκου της Αγίας Βαρβάρας, βρέθηκαν στην Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη και συγκεκριμένα στο Media Lab. Ξεναγήθηκαν "Εικονικα" στους χώρους της Βιβιοθήκης και στη συνέχεια αντάλλαξαν μεταξύ τους πληροφορίες για το υλικό που κατέγραψαν στην επισκεψή τους στο Μουσείο. Επέστρεψαν στο σχολείο διασχίζοντας κυριολεκτικά την χειμωνιάτικη πόλη μας.

mouseio16