pythagorio.JPG

Δράσεις Απριλίου 2016

Λαμπαδηδρομία

Την Τρίτη 12 Απριλίου 2016 διεξήχθη «Λαμπαδηδρομία» στην πόλη μας με συμμετοχή των Γυμνασίων, στο πλαίσιο των παράλληλων δράσεων της ΙΒ? Μαθητιάδας που έγινε στην Πρώτη Σερρών. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους 6 μαθητές/τριες λαμπαδηδρόμους μας, τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής που διένυσαν όλη τη διαδρομή καταβάλλοντας τα μέγιστα και τους 5 συνοδούς των μαθητών της σχολικής μας μονάδας που βοήθησαν ώστε να διεξαχθεί με μεγάλη επιτυχία σε όλη τη διαδρομή η λαμπαδηδρομία.

lampadodromia

Let?do it Greece 2016

Η σχολική μας μονάδα συμμετείχε στο πρόγραμμα «Σχολική εβδομάδα εθελοντισμού Let?s do it Greece 2016. Ήταν μια εβδομάδα δράσεων μέσα στη σχολική  μονάδα  και  με  τη  συμμετοχή  όλης  της  σχολικής  κοινότητας,  με  σκοπό  να  υιοθετηθεί ο σχολικός χώρος ως πεδίο δράσης καθαρισμού και βελτίωσης του περιβάλλοντος. Οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν εντός του σχολικού χώρου κατά την εβδομάδα -Δευτέρα 11 ως Παρασκευή 15 Απριλίου 2016- που προηγήθηκε της Πανελλαδικής δράσης Let?do it Greece, που ορίστηκε για την Κυριακή 17 Απριλίου 2016. Σε ότι αφορά τις σχολικές μονάδες της πόλης της Δράμας, για τον καλύτερο συντονισμό των δράσεων, υπήρξε εξαιρετική συνεργασία και στήριξη από το Δήμο Δράμας. Ευχαριστούμε όλα τα μέλη της ομάδας του Δήμου Δράμας που μας βοήθησαν ώστε να υλοποιηθεί το πρόγραμμα με μεγάλη επιτυχία. Δράσεις που υλοποιήθηκαν σε όλη τη διάρκεια της εβδομάδας και κορυφώθηκαν την Κυριακή:

Φυτέψαμε δένδρα και λουλούδια στην  αυλή.

Οργανώσαμε εθελοντικό καθαρισμό της αυλής και των τάξεων.

Δημιουργήσαμε αυτοσχέδιους κάδους και συγκεντρώσαμε χαρτί για ανακύκλωση, πλαστικά μπουκάλια και καπάκια.

Με τη βοήθεια του καθηγητή των Καλλιτεχνικών οργανώθηκαν ομάδες  που ανέλαβαν να ζωγραφίσουν κοινόχρηστους χώρους του σχολείου.

Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία για όλα τα μέλη της σχολικής μονάδας, απολαύσαμε την κάθε στιγμή συνεργασίας και  δημιουργίας, βελτιώσαμε το χώρο του σχολείου και υιοθετήσαμε καλές πρακτικές τόσο για το σχολείο μας όσο και για το  ευρύτερο περιβάλλον.

lets do it