sxoleiomeframe.jpg

ΔΡΑΣΗ - ΜΑΘΗΤΙΑΔΑ ΠΡΩΤΗ ΣΕΡΡΩΝ 2018

Στην Πρώτη Σερρών θα πραγματοποιηθεί η ΙΓ΄ Μαθητιάδα, από 18 Μαΐου έως 22 Μαΐου, με το 5ο Γυμνάσιο Δράμας να εκπροσωπεί το Νομό Δράμας, ανάμεσα σε 68 σχολεία απ’ όλη την Ελλάδα και με σχολεία της ομογένειας, από  τη Γερμανία, Κύπρο, Αγγλία ,Τουρκία, ΗΠΑ Καλιφόρνια κ.ά.

Η Μαθητιάδα είναι μια εκπαιδευτική διοργάνωση, η οποία συγκεντρώνει κάθε δύο χρόνια σε έναν κοινό τόπο μαθητές γυμνασίων από όλους τους νομούς της Ελλάδας και της ομογένειας. Αποτελεί προσομοίωση των Ολυμπιακών Αγώνων για μαθητές, οι οποίοι δεν είναι απαραίτητα αθλητές. Για πέντε συνεχόμενες ημέρες μαθητές από όλο τον κόσμο συμμετέχουν σε όλα τα Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά αθλήματα καθώς και σε δεκάδες πολιτιστικές, περιβαλλοντικές και επιστημονικές δράσεις

Οι μαθητές που θα πάρουν μέρος, σε διάφορα αθλήματα (ακόμη και άγνωστα) συμμετέχουν  Χωρίς το φόβο της αποτυχίας και το άγχος της νίκης!

Στην εκδήλωση αυτή είστε καλεσμένοι όλοι οι γονείς, να δείτε τα παιδιά σας να μετέχουν σε μια ξεχωριστή «γιορτή» κυρίως στην ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ (Παρασκευή 20:30 στάδιο Πρώτης Σερρών.